WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INTERNETOWA KOMENDY OHP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INTERNETOWA KOMENDY OHP W OLSZTYNIE

WOD-KAN podsumowuje

WOD-KAN
Nowy kolektor przy ulicy Leśnej jest jednym z najważniejszych projektów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji realizowanych w 2019 roku. Co jeszcze przyniósł miniony rok i jak zapowiada się 2020?

Aleksandra Piotrowska, Telewizja Kopernik: Rok 2019 już za nami. Jak moglibyśmy podsumować ten miniony rok w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji?”

Jarosław Słoma – wiceprezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie: Jesteśmy z mieszkańcami Olsztyna i okolicznych gmin codziennie w Państwa domach, bo dostarczamy wodę, odbieramy ścieki. To był normalny, dobry rok, kiedy Przedsiębiorstwo funkcjonowało zgodnie ze swoimi zadaniami. Pozyskaliśmy ponad 10 milionów metrów sześciennych wody, wprowadziliśmy i oczyściliśmy ponad 9 milionów metrów sześciennych ścieków, tak dla wyobrażenia Jezioro Długie ma w Olsztynie dwa miliony metrów sześciennych wody - to znaczy, że dostarczyliśmy mieszkańcom ponad 4 jeziora wody. To był rok również inwestycji, jesteśmy w nowo oddawanym do użytku budynku, gdzie będzie się mieścić pogotowie wodociągowe, pogotowie kanalizacyjne, dyspozytornia przedsiębiorstwa. Wielu pracowników naszego przedsiębiorstwa uzyska wreszcie dobre, normalne warunki pracy, bo dotychczas ich miejsce pracy było w dwóch barakach, tymczasowo postawionych przy budowie bazy olsztyńskich Wodociągów w latach 70.

To będzie też obiekt przyjazny środowisku z wykorzystaniem powierzchni dachowej na produkcję energii elektrycznej z paneli słonecznych. Zapraszam Państwa do odwiedzenia Wodociągów olsztyńskich 22 marca, kiedy oficjalnie będziemy mogli pochwalić się tym obiektem. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy dużą inwestycję wartą 40 milionów złotych, budowa kolektora sanitarnego z przyłączami w ulicy Leśnej, czyli to jest ulica prowadząca do oczyszczalni ścieków. Zabezpieczamy się tym samym przed możliwą sytuacją kryzysową, awarią. W ulicy Leśnej jest już ułożony taki rurociąg, natomiast jego remont jest obarczony dużymi problemami, ponieważ nie można go wyłączyć z użytkowania, tam są również dwa rurociągi tłoczne pracujące zamiennie, które transportują do oczyszczalni około 90 procent ścieków z terenu miasta i okolicznych gmin. Gdyby nie daj Boże doszło do awarii dotychczasowego, jednego kolektora, to mielibyśmy wielki problem z odprowadzeniem ścieków. Tak, dwa kolektory będą zapewniały bezpieczeństwo.

Rok 2019 był rokiem również pomniejszych projektów, które cieszyły się wielkim uznaniem mieszkańców, chociażby źródełek które pojawiły się w Olsztynie.

Rzeczywiście, od pewnego czasu promujemy picie wody kranowej olsztyńskiej, bo ona jest znakomita, lepszej jakości niż wiele markowych wód, które można kupić w sklepie, nie daj Boże jeszcze w butelkach plastikowych. Staramy się też kształtować wśród młodego pokolenia modę na picie wody kranowej, a więc unikanie też napojów słodzonych, z dużą zawartością cukru. Do picia wody z tak zwanych źródełek, pijałek nie potrzeba żadnych pojemników, naczyń, a zatem ograniczamy też zużycie jednorazowych kubków plastikowych i te źródełka powoli przebijają się w wielu instytucjach państwowych na terenie Olsztyna.

Jakie programy, jakie inwestycje będą realizowane w 2020 roku w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji?

Pozyskaliśmy środki unijne między innymi na lepsze wykorzystanie energii pochodzącej ze spalania gazu pozyskiwanego na oczyszczalni i ten gaz będziemy teraz w większym stopniu wykorzystywać do produkcji ciepła, a to ciepło będziemy wykorzystywać do tego, żeby w temperaturze pary wodnej oczyszczać osady pościekowe. Kolejny duży projekt unijny, który będziemy realizować to efaktury, czy też elektroniczne biuro obsługi klienta, to zapewni między innymi uzyskanie środków na zdalny odczyt wodomierzy na terenie miasta. Warto też wspomnieć, że w ubiegłym roku rozpoczęliśmy instalowanie na ujęciach wody urządzeń, które pozwalają nam zabezpieczyć się przed wtórnym zanieczyszczeniem wody na ujęciach wody, to są filtry UV. To pozwala mieć stuprocentową pewność, że woda, jaka będzie tłoczona z pięciu naszych ujęć będzie absolutnie czysta.