WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA INTERNETOWA KOMENDY OHP W OLSZTYNIE

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA INTERNETOWA KOMENDY OHP W OLSZTYNIE

Depresja dziecięca

POWIAT OLSZTYŃSKI
Depresja dziecięca, choć podobna do depresji osób dorosłych, może mieć inne przyczyny, a przede wszystkim stanowić dla dziecka wielkie niebezpieczeństwo. Na co rodzice powinni zwrócić uwagę?

Depresja to poważna choroba, która może dotknąć każdego. Niestety – także dziecko. Co powoduje depresję w młodym wieku? „Dla dziecka najważniejszym środowiskiem jest jego rodzina. Jeżeli ta rodzina przeżywa kryzys, jeżeli relacje w niej panujące nie są najlepsze, to wtedy takie dziecko jest szczególnie podatne na wystąpienie depresji. Innym środowiskiem, które ma znaczenie dla dziecka, jest środowisko rówieśnicze” - przypomina psycholog Małgorzata Derkowska.

Każdemu zdarzają się czasem gorsze dni. Jak rozpoznać, że dziecięcy spadek nastroju nie jest tylko chwilowym zawirowaniem? „Pogorszenie nastroju, to tak delikatnie się nazywa pogorszeniem nastroju, a przejawia się to w dominującym uczuciu smutku, przygnębienia, utracie radości życia i jest to zauważalne dla rodziców. Dziecko staje się apatyczne, wycofane, częściej okazuje też takie zachowania lękowe” - wymienia Małgorzata Derkowska. Często u dzieci z depresją obserwuje się także pogorszenie wyników w nauce oraz problemy zdrowotne – ból brzucha, głowy, zaburzenia apetytu, biegunkę, czy wymioty.

W diagnozie depresji niezbędne jest zainteresowanie ze strony rodziców. Bardzo ważna jest też szybka konsultacja ze specjalistą. „Jeżeli te objawy utrzymują się dłużej, niż dwa tygodnie, należy poszukać opieki specjalistycznej i tutaj warto byłoby szukać kontaktu z psychologiem, z psychiatrą dziecięcym. Zalecana jest terapia rodzinna, czasami stosowana jest terapia indywidualna, zajęcia psychoedukacyjne dla rodziców i warsztaty” - mówi Małgorzata Derkowska. Statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci nie napawają optymizmem. To jedna z głównych przyczyn śmierci młodzieży w wielu krajach świata. Szczera rozmowa z rodzicem może być początkiem drogi ku pełni zdrowia psychicznego.